سیستم IP-PBX - VOIP چگونه کار می کند؟

سیستم IP-PBX - VOIP چگونه کار می کند؟


اگر به دنبال سیستم تلفنی جدید تجاری هستید ، به احتمال زیاد با اصطلاحات IP PBX و VoIP و همچنین کلمات اختصاری بسیار دیگری روبرو شده اید که باید  درک بهتری ازآنها پیدا کنید! برای اینکه آن اصطلاحات پایه را بیابید و نحوه کار IP PBX را درک کنید ، به خواندن این مطلب ادامه دهید.

IP PBX چیست؟

اصطلاحات IP PBX و VoIP system phone اغلب به جای یکدیگر برای توصیف یک سیستم تلفنی تجاری استفاده می شوند. اینگونه سیستم ها از پروتکل اینترنت (IP) برای انتقال صدا استفاده می کنند. بنابراین VoIP به معنای پروتکل انتقال صوت از طریق اینترنت است. عنصر اصلی و هسته سیستم تلفن خصوصی شما PBX است که مخفف Private Branch Exchange می باشد. IP PBX یک سیستم تلفنی پیشرفته است که تماس های تلفنی را از طریق شبکه های داده IP فراهم می کند. همه مکالمات به عنوان بسته داده از طریق شبکه ارسال می شوند.

سیستم IP PBX جزء اصلی اکثر سیستم های مدرن تلفن VoIP است. این سیستم ها از سرور IP PBX ، تلفن های VoIP و به صورت اختیاری از یک Gateway VoIP تشکیل شده اند. سرور IP PBX مشابه سرور پروکسی است. سرویس گیرنده های SIP ، (تلفن های نرم افزاری یا تلفن های مبتنی بر سخت افزار) در سرور نام نویسی می شوند و هنگامی که می خواهند تماس تلفنی برقرار کنند از IP PBX درخواست می کنند تا اتصال آن ها با مقصد را برقرار کند.

IP PBX ها دارای فهرست کلیه تلفنها / کاربران و آدرس های SIP مربوطه می باشند. این کار آنها را قادر می سازد تا از طریق درگاه VoIP تماس داخلی را متصل کرده یا از طریق یک سرویس دهنده خدمات VoIP تماس خارجی را به مقصد مورد نظر هدایت کنند.

سیستم تلفن VoIP چگونه کار می کند؟

هسته اصلی سیستم تلفنی VoIP شما IP PBX است. نمودار زیر دیگر مؤلفه های مورد لزوم را نشان می دهد که راهکار شما را کامل می کنند.


بیایید نگاه جزئ تری به اجزا بیندازیم:

 • شبکه درون سازمانی
 • این شبکه محلی شرکت است که از طریق آن مشترکین SIP مانند تلفن های نرم افزاری و تلفن های IP مستقیماً به PBX متصل می شوند.
 • روتر / فایروال داخلی شرکت
 • روتر یا فایروال داخلی شرکت به اینترنت متصل می شود و از آنجا می توان به مشترکینی در دوردست      متصل شد. مشترکین راه دور شامل سرورهای  PBXنرم افزاری ، تلفن های IP راه دور ، دستگاه های تلفن همراه دارای سیستم عامل Android و iOS و سایر PBX هایی که از طریق پل متصلند هستند. همچنین در صورت استفاده از سرویس دهنده VOIP ، روتر می تواند به شبکه PSTN متصل شود.
 • گیت وی VOIP
 • VOIP گیت وی PBX را مستقیماً به شبکه PSTN متصل می کند تا امکان برقراری تماس و پاسخگویی به تماس های دریافتی از طریق خطوط تلفنی آنالوگ قدیمی بوجود آید. این مزیت می تواند برای شرکت ها و سازمان هایی که مهاجرت چند مرحله ای به سمت VoIP دارند مفید باشد.

مزایای سیستم تلفن IP PBX:

یکی از اصلی ترین مزیت های سیستم IP PBX کاهش قابل ملاحظه هزینه است. به دلیل کاهش نیاز به سخت افزار مورد نیاز، شرکت ها می توانند در هزینه های اضافی مانند نگهداری و پشتیبانی صرفه جویی کنند. تمام آنچه برای استفاده و مدیریت سیستم تلفنی VOIP لازم می باشد یک اتصال اینترنتی فعال است. این مزیت VOIP PBX را به یک راهکار مناسب برای تامین ارتباطات تلفنی کسب و کارهای کوچک، متوسط و بزرگ تبدیل کرده است.

راهکارهای VoIP همچنین می توانند از قابلیت های اینترنت برای ارائه ویژگی های پیشرفته استفاده کنند که بوسیله PBX سنتی و سیستم های تلفنی آنالوگ امکان پذیر نیست. نمونه برخی از این ویژه گی ها عبارتند از:

 • کنفرانس ویدیویی یکپارچه.
 • پیام رسانی آنی داخل مؤسسه یا شرکت.
 • اپراتور خودکار.
 • تماس های بین المللی کم هزینه.
 • ایجاد مرکز تماس.
 • مسیریابی پیشرفته تماس

این فناوری شامل ویژگی های پیشرفته ارتباطی است و مقیاس پذیری و دوام را بدون نگرانی ازتوسعه آینده تا حد قابل توجهی تضمین می کند. همچنین IP PBX می تواند به صورت اختیاری از طریق یک درگاه به خطوط PSTN سنتی متصل شود. بنابراین ارتقاء ارتباطات روزمره درون و برون سازمانی به سمت این فناوری پیشرفته شبکه صوت و داده به آرامی قابل انجام است.

شرکت ها و سازمان ها نیازی به ایجاد تغییر در زیرساخت ها و عملیات ارتباطی خارجی فعلی خود ندارند. با استفاده از IP PBX ، یک سازمان حتی می تواند مشترکین غیرIP معمولی خود را نیز حفظ کند. به این ترتیب ، IP PBX تماس های محلی را از طریق شبکه داده درون سازمانی برقرار می کند و به همه کاربران امکان می دهد همان خطوط تلفن قدیمی خارجی را به اشتراک بگذارند.

چگونگی انجام این مهم در شکل زیر آمده است.

IP-PBX

یک IP PBX یا سیستم تلفن IP از یک یا چند تلفن SIP ، یک سرور IP PBX و به صورت اختیاری از یک VoIP Gateway برای اتصال به خطوط PSTN موجود تشکیل شده است. عملکرد سرور IP PBX به نوعی مشابه سرور پروکسی است. سرویس گیرنده های SIP ، که شامل تلفن های سخت افزاری رومیزی ویا تلفن های نرم افزاری هستند ، در سرور IP PBX ثبت نام می کنند و وقتی می خواهند تماس بگیرند ، برای برقراری ارتباط  از IP PBX درخواست سرویس می نمایند. IP PBX دارای فهرست تمام تلفنها / کاربران و آدرس های SIP مربوطه می باشد و بنابراین می تواند از طریق درگاه VoIP یا ارائه دهنده خدمات VoIP تماس داخلی را متصل کرده یا تماس خارجی را مسیریابی کند. 

ده دلیل برای تغییر به سمت IP PBX

مزیت 1: نصب و پیکربندی آن بسیار آسان تر از سیستم های تلفن سانترال رایج است:

 IP PBX به عنوان یک نرم افزار در رایانه اجرا می شود و می تواند از قدرت پردازش پیشرفته رایانه و رابط کاربری و دیگر ویژگی های آن استفاده کند. هرکسی که دردانش شبکه و رایانه تبحر دارد می تواند IP PBX را نصب و نگهداری کند. در مقابل ، یک سیستم تلفنی اختصاصی اغلب به نصب کننده ای نیاز دارد که روی آن سیستم خاص آموزش دیده باشد!

مزیت 2: مدیریت آسانتر به دلیل رابط پیکربندی مبتنی بر وب / رابط کاربری گرافیکی:

یک PBX IP از طریق رابط پیکربندی تحت وب یا GUI قابل مدیریت است و به شما امکان می دهد سیستم تلفن خود را به راحتی مدیریت و پیکربندی کنید. سیستم های تلفنی اختصاصی دارای رابط های کاربری دشواری هستند که غالباً برای استفاده فقط توسط تکنسین های مراکزتلفن طراحی شده اند.

مزیت 3: صرفه جویی قابل توجهی در هزینه با استفاده از ارائه دهندگان سرویس VoIP:

با استفاده ازIP PBX  می توانید به راحتی ازسرویس دهنده VOIP  برای تماس های بین شهری و بین المللی خدنات بگیرید. صرفه جویی اقتصادی ماهیانه بسیارقابل توجه است. اگر شعبه یا نمایندگی دارید ، می توانید به راحتی سیستم های تلفنی را بین شعبه ها متصل کرده و تماس تلفنی رایگان برقرار کنید.

مزیت 4: سیم کشی تلفن را از بین ببرید!

یک سیستم تلفن IP به شما امکان می دهد تلفن های IP سخت افزاری را مستقیماً به یک درگاه شبکه رایانه ای استاندارد متصل کنید (که می تواند آن را با رایانه مجاور خود به اشتراک بگذارد). تلفن های نرم افزاری می توانند مستقیماً روی رایانه شخصی نصب شوند. اکنون می توانید سیم کشی تلفن را جمع آوری کنید و افزودن یا جابجایی مشترکین را بسیار راحت خواهد شد. در دفاتر جدید ، می توانید به طور کامل سیم کشی های اضافی مورد استفاده توسط سیستم تلفن دفتر را حذف کنید.

Voip

مزیت 5: قفل فروشنده را از بین ببرید!

 IP PBX ها بر اساس استاندارد غیرمحدود SIP هستند. شما می توانید هر تلفن سخت افزاری یا نرم افزاری SIP را با هر ارائه دهنده IP PBX وهر Gateway PSTN VOIP مبتنی بر SIP بکارگیری کنید. در مقابل، یک سیستم تلفنی اختصاصی غالباً برای استفاده از ویژگیهای پیشرفته و بکارگیری ماژولهای داخلی اختصاصی ویا برای افزودن ویژگیهای جدید، به تلفنهای اختصاصی نیاز دارد.

مزیت 6: مقیاس پذیربودن!

سیستم های اختصاصی به راحتی از پس توسعه برنمی آیند. افزودن خطوط تلفن یا مشترکین جدید، اغلب به ماژول های سخت افزاری گران قیمت نیاز دارد. در بعضی موارد ، شما به یک سیستم تلفنی کاملاً جدید احتیاج دارید. با IP PBX اینطور نیست. یک رایانه استاندارد می تواند تعداد زیادی از خطوط تلفن و برنامه های افزودنی را به راحتی مدیریت کند - فقط کافی است تلفن های بیشتری را به شبکه خود اضافه کنید تا گسترش یابد!

مزیت 7: خدمات و بهره وری بهتر مشتری!

با یک IP PBX می توانید خدماتی بهتر و بهره وری بیشتری به مشتری ارائه دهید. از آنجا که سیستم اکنون مبتنی بر رایانه است ، می توانید عملکردهای تلفن را با کاربردهای شغلی ادغام کنید. به عنوان مثال ، هنگام دریافت تماس، به طور خودکار سوابق مشتری تماس گیرنده را نمایش دهد و با کاهش زمان صرف شده برای هر تماس گیرنده ، خدمات به مشتری را به طرز چشمگیری بهبود بخشید. تماس های خروجی را می توان مستقیماً از دفترچه تماس برقرار کرد و نیازی به تایپ کردن شماره تلفن توسط کاربر نیست.

مزیت 8: دو برابر ویژگی های سیستم تلفن با نصف قیمت!

از آنجایی که IP PBX مبتنی بر نرم افزار است ، افزودن و بهبود مجموعه ویژگی ها برای توسعه دهندگان آسان تر است. اکثر سیستم های تلفنی VoIP دارای یک مجموعه ویژگی غنی هستند ، از جمله اپراتورخودکار ، پیام صوتی ، زنگ های رنگارنگ برای گروه های تماسی و گزارشگیری پیشرفته. همچنین ویژگی های Unified Communications برای پشتیبانی از مزیت حضور دائم کارکنان، کنفرانس های ویدیویی و صوتی و تماس های رایگان از طریق شبکه داده فراهم شده است. این گزینه ها اغلب در سیستم های اختصاصی بسیار گران هستند.

مزیت 9: میز داغ و رومینگ را مجاز کنید!

میز تحریر داغ ، فرآیند امکان جابجایی راحت دفاتر / میزها بر اساس وظیفه انجام شده ، بسیار محبوب شده است. متأسفانه ، در سانترال های سنتی برای اینکه دوباره تلفن مشترکین درمکان جدید وصل شود ، به رانژه زنی و سیم کشی جدید نیاز است. با استفاده از IP PBX  کاربر تلفن خود را به میز جدید خود می برد - نیازی به سیم کشی جدید نیست!

کاربران می توانند پرسه بزنند - اگر کارمندی مجبور به کار در خارج از دفترخود باشد، می تواند تلفن نرم افزاری SIP خود را روشن کرده و قادر به پاسخگویی به تماس های داخلی خود باشد ، همانطور که در دفتر خود این کار را می کند. به دلیل ویژگی های پروتکل SIP می توان تماس ها را به هرجای دنیا هدایت کرد!

مزیت 10: قابلیت استفاده بهتر از تلفن:

استفاده از تلفن های SIP راحت تر است! راه اندازی کنفرانس یا انتقال تماس با تلفن سانترال قدیمی نیاز به دستورالعمل های دقیق دارد. کارمندان اغلب دراستفاده از ویژگی های پیشرفته تلفن با مشکل روبرو می شوند. درIP PBX چنین نیست - همه ویژگی ها به راحتی از طریق رابط کاربری گرافیکی و کاربر پسند انجام می شوند. علاوه بر این ، کاربران از طریق برنامه ها ، نمای بهتری از وضعیت سایر مشترکین، تماس های ورودی ، صف مکالمه و اعلام حضور همکاران دارند. درسیستم های انحصاری معمولاً برای اطلاع ازآنچه در شبکه تلفن می گذرد به تلفن های ویژه گران قیمت نیارمی باشد و حتی در آن صورت ، در بهترین حالت دسترسی به اینگونه اطلاعات رمزگونه است.

نتیجه گیری:

 سرمایه گذاری در یک PBX مبتنی بر نرم افزار ، نه تنها برای شرکت های جدیدی که سیستم تلفنی خریداری می کنند بلکه برای شرکت هایی که قبلاً PBX دارند ، منطقی است. IP PBX صرفه جویی قابل توجهی در هزینه های مدیریت ، تعمیر و نگهداری و مکالمه ایجاد می کند ، به طوری که ارتقاء به سمت IP PBX می تواند انتخاب اجتناب ناپذیری برای هرسازمان یا شرکت باشد.

 

//